četrtek, 19. maj 2011

Limonce

Obljuba dela dolg ... 

Prejšnjič smo predelali pripravo Limoncella, danes je čas za Limonce. Recept se razlikuje od familije do familije, načeloma pa ni neka umetnost. Moj temelji na tem, da Limonce in Limoncello pripravljam istočasno. V Limoncello gredo taboljše zadeve, Limonce pa nastanejo iz ostankov :)
Prednost Limonc je v tem, da:
  • lahko porabimo limonino sredico, ki nam je ostala od Limoncella
  • lahko iz omare privlečemo vse morebitne ostanke alkohola, ki se tam valjajo že nekaj časa
  • je čas priprave in čakanja občutno krajši
Za alkoholno podlago lahko uporabimo katerokoli žgano pijačo. Pri nas najbolj samevajo tovarniški sadjevec, navadna vodka in srbska rakija, ki ni intenzivno rumene/oranžne barve. Limone in sladkorni sirup bodo svojo vlogo odigrali do te mere, da bo se bo alkohol navzel arome po limonah vseeno pa ostal intenzivno močen. Lažje bo šel po grlu, v primerno ogromnih količinah pa se boste lahko "udesili na mrtvo".  Limonce toplo priporočam za kakršnokoli jadranje... :)

Planet Funk - Lemonade [Benny Benassi Remix]

Sestavine
  • limonina sredica 12-ih limon
  • 1 cela limona, narezana na kolute
  • 1 l žgane pijače
  • 0,5 l vode 
  • 200 - 300 g sladkorja (odvisno kako sladek želite imeti končni rezultat)


Priprava

1. del
V kozarec vlijemo alkohol in vanj vržemo limono.

Limoni sredici odreženo belo mreno in ostanke lupine. Če želimo bolj grenko pijačo, belo mreno pustimo.
V kozarec vržemo preostanek limon in neprodušno zapremo. Pretresemo in za 3-7 dni postavimo na temno mesto. V vmesnem času kozarca ne odpiramo, lahko pa ga večkrat pretresemo.



2. del
Sladkor raztopimo v vroči vodi in pustimo, da se ohladi.
Iz alkoholne mešanice precedimo limone in jih zavržemo. Tekočino prelijemo nazaj v kozarec, dolijemo sladkorni sirup in neprodušno zapremo. Premešamo in počakamo še kak dan ali dva.

Prelijemo v steklenice (glej prvo sliko). Nadaljnja navodila niso potrebna :)



torek, 3. maj 2011

Zelenjavna musaka

Še ena izmed jedi, ki je primerna tako za vegetarijance, kot tudi za nas ljubitelje mesnih jedi. Pogled na bučke v hladilniku, katerim se počasi izteka rok trajanja in "tona" krompirja v kleti sta bila razlog, da pobrskam po receptih na internetu. Pa sem ga našel in seveda malce priredil ;)


Zelenjavna musaka


Sestavine:
- 3 bučke
- 4 veliki krompirji
- vloženi šampinjoni
- 2 paradižnika
- sol, poper, bazilika, rožmarin
- 2 mozzarelli
- česen, čebula


Bešamel:
- 2 jajci
- 3 žlice moke
- 250 g kisle smetane


Priprava:
Bučke narežemo na enakomerne tanke kose in jih prepražimo na čebuli in česnu. Med praženjem dodamo sol, poper, baziliko in rožmarin ter zalijemo s približno 1 dcl belega vina. Ko se vino pokuha, umaknemo bučke z ognja in pustimo, da se ohladijo. Medtem olupimo in narežemo krompir na enakomerne kose in položimo prvo plast krompirja v pekač. Posolimo in začinimo z istimi začimbami kot bučke. Na krompir položimo na narezan paradižnik, ki ga nato posolimo. Tretjo plast bodo predstavljali šampinjoni, na katere položimo popečene bučke. Na bučke potem položimo še eno plast krompirja, katerega posujemo z začimbami. Na krompir položimo še narezano mozzarello ter vse skupaj enakomerno prelijemo z bešamelom.
Priprava bešamela je sila enostavna. In sicer damo v skledo jajci, moko in kislo smetano. Dodamo sol, poper, rožmarin in baziliko in premešamo. Če se vam bo zmes zdela pregosta, lahko dodate še malo mleka.


Pekač nato postavimo v pečico, ki jo segrejemo na 200°C, za 50 minut. Ko je musaka gotova, nanjo naribamo še trdi sir in postrežemo.


Pa dober tek ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...